Haber

Büyükçekmece’de minibüs operasyonu: 15 kaçak göçmen yakalandı

Büyükçekmece’de bir minibüse düzenlenen operasyonda 15 kaçak göçmen yakalanırken, aracın sürücüsü ve bir rehber gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerince “Göçmen Kaçakçılığı” suçunun önlenmesi için yürütülen çalışmalarda 17 Mayıs’ta Büyükçekmece’de şüpheli bir minibüs takibe alındı. Şüpheli araç ilçe çıkışında durduruldu. Aramalarda Asya ve Orta Doğu kökenli 15 sığınmacı yakalandı. Ayrıca bu kişileri taşıyan aracın sürücüsü OY ile kaçak göçmenlere rehberlik eden iki organizatör MB gözaltına alındı.

Polisin yaptığı incelemelerde kaçak göçmenlerin ülkeye yasa dışı yollardan giriş yaptıkları, Avrupa ülkelerine gitmek için 3 bin avroya insan kaçakçıları ile anlaştıkları belirlendi. Yakalanan göçmenler, yurt dışı işlemleri için geri gönderme merkezine teslim edilirken, insan kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen OY ve MB isimli 2 zanlıya “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kapsamında 86 bin 100 lira para cezası verildi. Düzensiz göçmen taşımasında kullanılan minibüs ile 18 uyku tulumu ve 1 seyyar merdivene el konuldu.

Operasyon kapsamında yakalanan 2 zanlı, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adli makamlarca tutuklandı. – İSTANBUL

andirinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu