Haber

Rusya: Fransa’yı Afrika’da sömürgeci yaklaşımdan kaçınmaya çağırıyoruz

Rusya, Afrika’daki çalışmalarında Fransa’yı sömürgeci yaklaşımdan kaçınmaya davet etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa’nın Moskova Büyükelçisi Pierre Levy’nin bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’deki Rus Evine yönelik saldırıya ilişkin açıklamaları nedeniyle Büyükelçiye protesto notası verildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: :

“Rus özel askeri birliklerinin propaganda faaliyetleri yürüttüğü ve sivil halka şiddet uyguladığı yönünde Rusya’ya yöneltilen suçlamaların kabul edilemez olduğunu vurguladık. Bu açıklamalar kulağa hoş gelmiyor. Fransız yönetimini bölgede sömürgeci yaklaşımdan vazgeçmeye çağırıyoruz.” Bölgedeki çalışmaları.”

16 Aralık’ta Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kültür merkezi olarak faaliyet gösteren Rus Evi’ne gönderilen paketin patladığı bildirildi. Patlama, merkeze posta ile gönderilen paketi Rus Evi Müdürü Dmitriy Sıtıy’ın açmasıyla meydana geldi. Yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı ve Orta Afrika Cumhuriyeti yetkilileri tarafından yürütülen soruşturma sonucunda saldırıyı organize eden ve gerçekleştiren sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu