Yaşam

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından çocuklara teknoloji bağımlılığı uyarısı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi(EBB) Şehir Tiyatroları Kukla Yapım Atölyesi’nin çocuklar ve ebeveynleri için hayata geçirdiği ‘Ben Buradayım’ projesi kapsamında hazırlanan dönem sonu gösterisi ve katılım belgesi töreni Turgut Özakman Sahnesi.

EBB Şehir Tiyatroları Kukla Yapım Atölyesi’nin 8-12 yaş öğrenci ve velileri için hayata geçirdiği Ben de Buradayım projesi kapsamında çocuklar yazdıkları oyunla sahne aldı. Bu yıl 21 Mart’ta başlayan projede çocuk atölyesi, ebeveyn atölyesi, senaryo oluşturma atölyesi, dramatizasyon çalışması, yaratıcı drama destekli ebeveyn çocuk atölyeleri yapıldı.

Akademisyenlerin yanı sıra Çocuk Hakları Birimi’nin uzman kadrosunun da desteklediği projede çocuklar, Kukla İmalat Atölyesi’nde oyunun senaryosunu yazarken, kostüm ve sahne dekorlarını tasarladı. Senaryosunu kendilerinin yazdığı oyunu sahneleyen çocuklar, anne babalarının televizyon ve sosyal medya bağımlılıklarından, bu süreçteki yalnızlıklarından ve anne babalarıyla daha fazla vakit geçirme arzularından bahsederek, “Ben de buradayım” dediler. .”

Teknoloji bağımlılığına dikkat çekmeyi, çocuklar ve ebeveynleri arasında doğru bağ kurmayı, çocukların dijital dünyada yalnız kalmalarını engellemeyi ve ebeveynleri ile sosyalleşmelerini sağlamayı amaçlayan projede çocuklar ve aileleri değerli kazanımlara imza attı.

Oyunun sonunda çocuklar alkışlanırken törende konuşan EBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hale Kargın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Ailelere ve çocuklara proje süresince yaşadıkları değişiklikleri ve yaşadıklarını soran Kargın, olumlu tepkiler üzerine projenin devam edeceğini söyledi.

Etkinlik, çocuklara kitap hediye edilmesinin ardından çekilen fotoğraf ve katılım belgeleri ile tamamlandı.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

haberosmaneli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu