Ekonomi

Dünya Bankası’ndan ‘çatışma’ uyarısı: Petrolün varili 150 doları aşabilir

İsrail-Filistin çatışmaları 25’inci gününde devam ederken Dünya Bankası, Ortadoğu’daki çatışmaların yayılması durumunda petrolün varil fiyatının 150 doları (4 bin 243 Türk Lirası) aşabileceği uyarısında bulundu. Bu durum, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından yaklaşık 1,5 yıl sonra elektrik ve gıda fiyatlarında büyük bir artışa yol açabilir.

Şu anda 90 dolar civarında olan petrolün varil fiyatının düşmesi bekleniyordu. Ancak Dünya Bankası’nın yeni öngörülerindeki en kötü senaryoya göre Ortadoğu’daki durum 1970’lerdekine benzer bir petrol krizine yol açabilir. Ekim 1973’te Arap petrol üreticisi ülkelerin ABD’ye ve Yom Kippur Savaşı sırasında İsrail’e destek veren diğer ülkelere petrol ithalatını kesmesi fiyatların yükselmesine neden oldu.

‘Siyasetçiler dikkatli olmalı’

Dünya Bankası Ekonomisti Indermit Gill konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Ortadoğu’daki son çatışma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hemen ardından meydana geldi ve bu olay, emtia fiyatlarında 1970’lerden bu yana en büyük artışa neden olan olaydı.”

Bu savaşın küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerinin hâlâ hissedildiğini belirten Indermit Gill, onlarca yıldır hem petrol hem de gaz arzının kesintiye uğradığı bir dönemin yaşanmadığını ve siyasetçilerin temkinli olması gerektiğini söyledi.

‘Petrol fiyatları yüksek kalırsa gıda fiyatları da artacak’

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından başlayan çatışmalar, bölgedeki boru hattı sınırlarının etkilenebileceği korkusuyla doğalgaz fiyatlarını artırdı. Petrol fiyatlarında ise benzer bir artış yaşanmadı.

Dünya Bankası’nın Orta Doğu’da çatışmaların yayılmadığı iyimser senaryosunda petrolün varil fiyatının 81 dolara düşeceği belirtiliyor. Dünya Bankası Ekonomisti Ayhan Köse, “Petrol fiyatlarının uzun süre yüksek kalması halinde gıda fiyatlarının da artması kaçınılmazdır.” Köse, “Ciddi bir fiyat artışı olması durumunda, halihazırda yüksek gıda enflasyonuyla mücadele eden gelişmekte olan birçok ülkede gıda enflasyonu artıyor. “2022 sonu itibarıyla 700 milyon insan, yani dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10’u yetersiz besleniyordu” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu